co to jest naming?

Naming czyli nazwa. Genialna nazwa to podstawowy obok logo wyróżnik Twojej marki. Pomaga budować świadomość i przekazywać znaczenie.

Czym byłby Apple bez swojej nazwy? Na świecie istnieje wiele innowacyjnych firm technologicznych, ale Apple ma tę markę. Nazwa stanowi platformę dla marki i jest pierwszym wskaźnikiem, że ta firma myśli inaczej. Nazwa ta zapewnia Apple dużo mocy, ponieważ rezonuje z konsumentami. To znak zaufania. Zastanów się nad potęgą nazw takich jak IKEA czy Kodak. W rzeczywistości nazwa może być bardziej przydatna niż patent, których obrona może być trudna i kosztowna.

Genialna nazwa stanowi scenę dla marki. Staje się to oczywiste, gdy czytasz listy 100 najlepszych marek. Widzisz nazwy, które natychmiast budzą znaczenie i zaufanie: Google, VISA, Coca-Cola, Facebook, Amazon, Disney, Starbucks, Subway, FedEx, Red Bull, Twitter i Shell.

Bez żadnego innego opisu lub wyjaśnienia znasz te firmy. Wiesz, czym są, co reprezentują i czy pasują (lub nie pasują) do Twojego życia. Nazwa marki jest kontenerem znaczeniowym. Możemy znać symbole marki lub jej maskotkę, ale odwołujemy się i mówimy o jej nazwie.

Dlatego nazwa twojej marki jest tak ważna. Proces nazywania marki nie jest czymś, co delegujesz do komitetu lub kilku sesji burzy mózgów z agencją. Nazwanie Twojej marki – niezależnie od tego, czy jest to Twoja firma, produkty czy usługa – jest decyzją, która może kształtować przyszłość i trajektorię Twojej firmy.

W jaki sposób przyciągnąć uwagę odbiorców?

Dzisiejsi konsumenci używają nazw nie tylko do definiowania swoich ulubionych marek. Właściwe nazewnictwo może zwiększyć Twoje szanse na pozyskanie nowych klientów, pokazując ludziom podstawowe wartości, które reprezentujesz. Zapamiętane nazwy również zwiększają lojalność klientów i upraszczają proces marketingu szeptanego.

Chociaż nie ma wątpliwości, że wybór doskonałej nazwy jest kluczowym elementem budowania marki dla początkujących, jest to również jedno z najtrudniejszych wyzwań, przed którymi staniesz jako właściciel firmy. Podejmij właściwą decyzję, a staniesz się marką domową, taką jak Google lub Uber. Wybierz zły tytuł, a możesz więcej stracić niż zyskać. Na szczęście strategiczny proces nazywania marki zwiększa szanse na sukces i ogranicza ryzyko do minimum.

Strategia nazewnictwa.

Na początku procesu nazewnictwa marki wydaje się to dość proste. W końcu jest tylko tyle słów i liter do wyboru. Jednak gdy usiądziesz, aby znaleźć ostateczną nazwę, odkryjesz, jak bardzo skomplikowany to proces. Według współzałożyciela Warby Parker, Neila Blumenthala, jego zespół potrzebował 6 miesięcy i ponad 2000 sugestii, zanim znaleźli idealną nazwę.

Chociaż istnieje wiele narzędzi do nazewnictwa marek w Internecie – takich jak generator nazw biznesowych, które pomagają znaleźć początkowe pomysły, najlepsze etykiety wymagają dogłębnego zrozumienia Twojej organizacji. Niestety, jest to jedna rzecz, której maszyny nie mogą zrobić lepiej.

Oto jak powinien rozpocząć się proces nadawania nazwy Twojej marce.

Wyznacz jasne cele.

Zanim zaczniesz odkrywać swoją kreatywną stronę, ważne jest, aby wziąć pod uwagę podstawy strategicznego procesu nazywania marki. Zachęcamy naszych klientów do opracowania briefu, który określa cele, które chcą osiągnąć dzięki swojej nazwie i tożsamości, którą tworzą dla swojej marki.

W ramach procesu nazewnictwa marki zespół Signo przeprowadza wywiady z liderami biznesu, przegląda informacje o marce i bierze udział w konkurencyjnych audytach w celu opracowania kompleksowego planu kreatywnego. Ten początkowy etap jest kluczowy, ponieważ pozwala wszystkim znaleźć się po tej samej stronie, pracując nad niesamowitym pseudonimem.

Wyraź swoją podstawową tożsamość.

Kolejnym krokiem, który musisz zrobić, zanim nadasz nazwę, jest ustalenie, co oznacza Twoja firma i co próbujesz osiągnąć. Najlepszy proces nazywania marki pokaże Ci, jak podkreślić wartości Twojej marki w tytule, aby twoi odbiorcy mogli zobaczyć Twoją wyjątkową osobowość, zanim jeszcze zaangażują się w Twoją firmę. Ustalając swoją podstawową tożsamość, spójrz na:

Dlaczego Twoja firma istnieje: Wizja Twojej marki.

Co robi Twoja firma: misja Twojej marki.

Jak robisz to, co robisz: wartości Twojej marki.

Te aspekty twojej tożsamości obejmują i wpływają na wszystko, co robisz, i powinny odgrywać istotną rolę w strategii procesu nazywania Twojej marki.

Zdefiniuj odbiorców.

Niektóre firmy popełniają błąd, rozpoczynając proces nadawania nazwy, zanim zaczną myśleć o odbiorcach. Należy jednak pamiętać, że nazwa musi robić coś więcej niż tylko zdefiniować markę – musi również przemawiać do odbiorców docelowych. Jeśli nie wiesz, dla kogo tworzysz tożsamość marki, trudno ci będzie znaleźć atrakcyjną nazwę.

Rodzaje nazewnictwa.

Pamiętaj, że na etapie burzy mózgów zbierasz wszystkie surowe pomysły, które napędzą proces nazywania marki. Ten etap powinien być inspirowany celami biznesowymi i podstawowymi komunikatami.

Innym przydatnym sposobem jest zapamiętanie różnych kategorii marek dostępnych do wyboru. Na przykład niektóre z najbardziej popularnych rodzajów marek to:

Opisowe: nazwy, które mówią odbiorcom, co robisz – na przykład firma taka jak General Motors.

Gotowe nazwy: fabrykowane lub gotowe nazwy zawierają całkowicie nowe nazwy marek zaprojektowane do różnicowania, takie jak Kodak, Acura lub Xerox.

Metafora: niektóre nazwy czerpią inspirację z innych części świata i używają ich jako metafor. Na przykład „Nike” pochodzi od greckiej bogini. 

Akronimy: ponieważ najlepszy proces nazywania marki często wymaga krótkiej nazwy marki, niektórzy eksperci mogą sugerować stosowanie akronimów. Na przykład Donna Karan New York jest lepiej znana jako DKNY.

Połączone słowa: nazwa może zawierać kombinację dwóch słów, takich jak Facebook.

Historia nazewnictwa marek.

Praktyka nazywania marki nie jest niczym nowym. Exekias, ateński garncarz pracujący w starożytnej Grecji w latach 545–530 p.n.e., faktycznie podpisał jeden ze swoich wazonów: „Exekias mnie wykonał i pomalował”. Już w 1200 roku włoscy kupcy tworzyli papier ze znakiem wodnym, aby odróżnić jednego producenta od drugiego.

Podczas drugiej rewolucji przemysłowej, kiedy dobre imię mężczyzny było często synonimem jego reputacji (i cała ta reputacja implikowała: uczciwość, pomysłowość, wiarygodność), firmy zaczęły nazywać się nazwiskami swoich potężnych właścicieli. Przykładami tego trendu są Singer Sewing Machine Company, Fuller Brush Company i odkurzacze Hoover – z których wszystkie są nadal w użyciu (nawet jeśli pierwotna firma została sprzedana lub wchłonięta przez większą korporację).

Współczesny branding, jaki znamy, wykorzystuje wyrafinowane grupy fokusowe w połączeniu z danymi ze szczegółowej analizy językowej i psychologicznej, aby stworzyć marki, które mają wzbudzić zaufanie i zachęcić odbiorców do zakupu. Te ukierunkowane praktyki rozpoczęły się tuż po drugiej wojnie światowej, kiedy dynamicznie rozwijający się rynek konsumencki spowodował rozprzestrzenianie się nowych produktów konkurujących firm i sprawił, że znalezienie unikalnych, zapadających w pamięć nazw stało się koniecznością.

Gotowy do rozpoczęcia procesu nazywania marki?

Znakomita nazwa może stanowić fundament Twojej firmy, aby stać się liderem w swojej kategorii. Poprowadzimy Cię krok po kroku przez nasz sprawdzony proces nazywania marki, aż znajdziesz nazwę, która najbardziej odzwierciedla Twoją markę.

Moglibyśmy zrobić piękny biznes razem

nie wiesz od czego zacząć?